Dlaczego pies szczeka w nocy? Uciążliwe ujadanie do księżyca…

Jest cisza, leżysz w łóżku w tym upragnionym momencie doby, próbujesz zasnąć po ciężkim dniu i nagle słyszysz… jak pies szczeka w nocy na podwórku. Już wiesz, że jego ujadanie nie tylko uniemożliwi Twojej rodzinie spokojny sen, ale może również spowodować konflikt z sąsiadami. Szczenięta, dorosłe i starsze psy mogą przejawiać takie zachowanie, ale upominanie ich nie jest rozwiązaniem.

Co stoi za szczekaniem psa w nocy?

Szczekanie to mechanizm używany przez psy w każdym wieku do komunikowania się, zwłaszcza z ludźmi. Mając to na uwadze, pewnie się zastanawiasz, dlaczego pies szczeka w nocy?

Wbrew obiegowej opinii nocne ujadanie nie musi wiązać się z zagrożeniem. Szczekanie oczywiście ostrzega, ale też przyciąga uwagę, jest prośbą, którą pies kieruje do swojej ludzkiej lub psiej rodziny, aby dać im znać, że coś się dzieje. Szczekanie jest zwykle pierwszą reakcją psa na coś nowego. Na przykład przybycie gościa jest zwykle witane szczekaniem.

Szczekanie, podobnie jak inne wokalizacje, jest interpretowane jako wyrażanie konfliktu lub frustracji. Jeśli pies nie czuje, że sytuacja została rozwiązana, będzie szczekał w nieskończoność i ze znaczną siłą.

Gdy pies szczeka w nocy na podwórku i jest to powtarzające się zachowanie, jego przyczyną może być to, że:

  • jest w rui
  • odczuwa zimno
  • czuje fizyczny ból lub dyskomfort
  • nudzi się
  • ma niewygodne miejsce do spania
  • jest głodny lub spragniony
  • coś go stresuje
  • jest niespokojny.

Sporadycznie pies szczeka w nocy, jeśli zauważy intruza lub inne zwierzę na terenie posesji. Nadmierne szczekanie może pojawić się u psów w każdym wieku, ale jego przyczyny są zwykle różne w zależności od etapu życia.

Dlaczego szczeniak szczeka w nocy?

Kiedy nocnym rozrabiaką jest szczeniak, zwykle wynika to z faktu, że pozostawiony sam czuje się opuszczony, więc szczeka, jęczy i płacze, by wezwać swoją rodzinę. W takich przypadkach wcześniej zalecano ignorowanie takiego zachowania, dopóki się do tego nie przyzwyczają, co zwykle następowało po kilku dniach.

Ale obecnie istnieją teorie, które radzą, aby zapewnić szczeniakom bezpieczeństwo, dopóki naprawdę nie poczują się jak członek Twojej rodziny. W każdym razie dobrym pomysłem jest zapewnienie młodemu psiakowi dużej dawki aktywności w ciągu dnia. Dzięki temu nie obudzi Cię szczekanie psa w nocy, bo będzie bardziej zmęczony, więc z większym prawdopodobieństwem szybko i mocno zaśnie.

Baw się z nim kiedy tylko możesz i wieczorem zabierz go na spacer. Daj mu ostatnią porcję posiłku po południu, a na koniec zaoferuj mu przytulne, osłonięte posłanie i nagradzaj, gdy spędza w nim czas.

Co zrobić, gdy dorosły pies szczeka w nocy?

Twój dorosły, spędzający czas na podwórku pies szczeka w nocy? Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim może potrzebować towarzystwa, może także być znudzony lub rozdrażniony. Jeśli jest to pies z instynktem opiekuńczym lub terytorialnym, możliwe, że szczeka, bo wyczuje jakieś niebezpieczeństwo lub bliskość intruza.

Kluczem uspokojenia ujadającego w nocy psa jest zachowanie spokoju. Kiedy już sprawdzisz, że to nie z powodu zagrożenia wydaje takie odgłosy, po prostu zignoruj jego szczekanie, nie krzycz i nie uspokajaj. To wymaga cierpliwości, ale w końcu mu się znudzi i przestanie szczekać.

Pamiętaj też, że w przypadku dorosłych psów niezbędna jest aktywność fizyczna i psychiczna, aby spaliły pokłady energii i mogły spokojnie spać w nocy. Pies musi wychodzić na spacer i wchodzić w interakcję z rodziną.

Z drugiej strony, niezależnie od wielkości lub rasy psa, każdy zwierzak powinien otrzymać odpowiednią lekcję wychowania. Nie muszą uczyć się spektakularnych sztuczek, ale muszą posługiwać się podstawowymi poleceniami, które posłużą poprawie ich relacji z otoczeniem.

Podsumowując: spacery, zabawy, edukacja i dużo miłości to podstawowe filary życia z psem. Oczywiście, jeśli Twój pies szczeka w nocy, a Ty masz wątpliwości co do przyczyny takiego zachowania, skonsultuj się z profesjonalistami, takimi jak behawioryści lub weterynarze.

Dodaj komentarz

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.