Zielona kupa u psa. Odchody Twojego czworonoga mogą dostarczyć Ci całkiem sporo informacji na temat stanu jego zdrowia. Choć może się to wydawać nieprzyjemne, zawsze warto zwracać uwagę na wygląd psiej kupy – jeśli jej konsystencja, zapach lub kolor sprawiają wrażenie nietypowych, może to być znak, że Twój pupil cierpi z powodu jakiegoś schorzenia. Zdrowe odchody są zwarte, brązowe, wilgotne, ale bez wyraźnej powłoki. Co w takim razie oznacza zielona kupa u psa?
Zielona kupa u psa
– co może być jej przyczyną?
Zielone odchody pojawiają się z różnych powodów, niektóre są całkowicie błahe, ale inne mogą wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem czworonożnego pupila. Jeśli zauważysz ten nietypowy kolor w kupie swojego psa, najlepiej zgłoś ten fakt lekarzowi weterynarii, by mieć pewność, że to nic groźnego. Pośród najczęściej pojawiających się przyczyn zielonej kupy wyróżniamy:
- Twój pies kocha zajadać się trawą! I to właśnie ona, a raczej zawarty w niej chlorofil jest powodem zabarwienia kupy na zielono. Zielony pigment przechodzi przez układ pokarmowy praktycznie niezmieniony – stąd nietypowy kolor odchodów. Może się to zdarzyć także w przypadku spożywania przez psa dużych ilości karmy ze składnikami roślinnymi. Oczywiście nie stanowi to wtedy powodu do zmartwień. Czasem jednak częste zajadanie się trawą może wskazywać, że w psiej diecie brakuje pewnych składników odżywczych, np. błonnika. Wtedy warto skonsultować dietę pupila ze specjalistą.
- Twój pies może mieć pasożyty. Giardia lamblia to jednokomórkowy pasożyt, który zagnieżdża się w jelitach zwierzęcia i może prowadzić do poważnych problemów układu pokarmowego. Najczęściej pojawiającymi się symptomami lambiozy (lub inaczej giardiozy) są biegunka, wymioty, odwodnienie, wychudzenie (przy dobrym apetycie) oraz także zielonkawy kolor stolca i jego śliska, wodnista konsystencja.
- Twój pies zjadł niebezpieczną trutkę na szczury. Jeśli wiesz, że Twój pies mógł znajdować się w pobliżu rodentycydów, a jego kał ma zielony lub niebieski kolor, oznacza to, że prawdopodobnie doszło zatrucia i należy szybko działać. Nawet mała ilość trucizny może spowodować śmierć zwierzęcia. Rodentycydy najczęściej zapobiegają krzepnięciu krwi u szczurów, działają wolno, a pierwsze symptomy zatrucia pojawiają się po kilku dniach od spożycia trutki. Wywołują one wewnętrzne krwawienia, które mogą zagrażać życiu czworonoga.
Poznaj nasze produkty dla Psów!
Twój pies cierpi z powodu poważnych schorzeń. Wiele zaburzeń układu pokarmowego może powodować zabarwienie kału na zielono, a wśród nich warto wyróżnić zapalenie okrężnicy, idiopatyczne krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie wątroby, niektóre infekcje wirusowe, nieswoiste zapalenie jelit, alergie pokarmowe. Stan zapalny w układzie pokarmowym często powoduje żółć, która w normalnych warunkach zostałaby wchłonięta w jelitach i ponownie wykorzystana przez organizm, ale w przypadku choroby, zostaje wydalona wraz z kałem, barwiąc go na zielony lub pomarańczowy kolor.
Co zrobić, gdy odchody psa są zabarwione na zielono?
Jak widać zielona kupa u psa może wskazywać na wiele problemów, mniej lub bardziej poważnych. Dlatego zawsze warto udać się po poradę do weterynarza w celu ustalenia przyczyny tego zjawiska. Jeśli Twój pupil zjada zbyt dużo trawy, prawdopodobnie w jego karmie brakuje błonnika. Wtedy wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w jego diecie. Zauważono, że psy, które otrzymują wraz z karmą duże ilości błonnika, zaprzestają jeść trawę, a ich odchody wyglądają zdrowiej.
Zielona kupa u psa
Należy także zwracać szczególną uwagę na to, co czworonożny przyjaciel je podczas spaceru, czy pije brudną wodę z kałuży, która może być siedliskiem pasożytów, czy bierze do pyska odchody innych zwierząt lub śmieci, czy w pobliżu nie znajduje się trutka na szczury lub podejrzanie wyglądające rozsypane psie przysmaki (niektórzy ludzie celowo starają się otruć psy). Zwierzęta wypuszczane na zewnątrz samopas są oczywiście bardziej narażone na ryzyko infekcji lub zatrucia. Ważne, by pamiętać o sprzątaniu po swoim pupilu, by nie narażać innych stworzeń na ryzyko zakażenia się potencjalnymi pasożytami. I oczywiście nigdy nie lekceważmy nietypowego koloru kupy naszego psa.
Zobacz również:
- Niewydolność nerek u psa – poważne zagrożenie, które może nam umknąć!
- Co zrobić, gdy pies kuleje?
- Co oznacza czarny stolec u psa?