Spuchnięta łapa u psa to stosunkowo często pojawiający się problem u naszych pupili. Jest źródłem ogromnego dyskomfortu, stresu i bólu, utrudnia zwierzęciu poruszanie się, a lekceważona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Obrzęk nogi u psa może wystąpić w wyniku urazu (skaleczenia, zwichnięcia stawu, złamania kości), alergii bądź jako objaw przewlekłej lub nagłej choroby ogólnoustrojowej.
Obrzęk łapy spowodowany urazem.
Spuchnięta łapa u psa to najczęściej wynik różnego rodzaju urazów o podłożu mechanicznym. Szalona pogoń za kotem, intensywna zabawa w parku, energiczne kopanie dołu – nasi milusińscy kochają pakować się w kłopoty, a konsekwencje tego mogą okazać się przykre. Pies, który wyraźnie kuleje lub nie może się oprzeć na jednej ze swoich łapek, prawdopodobnie cierpi z powodu jednego z wielu możliwych schorzeń układu ruchu. Najczęściej mamy do czynienia ze zwichnięciem stawu. Wtedy torebka stawowa wypełnia się płynem i pojawia się bolesny obrzęk. Może także dojść do wypadnięcia rzepki, zerwania ścięgna lub więzadła, złamania kości, dysplazji kości udowej, skręcenia stawu skokowego. Lista potencjalnych schorzeń jest szeroka, dlatego, jeśli zauważysz, że Twój pupil po intensywnej zabawie wykazuje problemy z chodzeniem, szybko zgłoś się do weterynarza, gdyż taki uraz z pewnością jest dla psa źródłem dyskomfortu i cierpienia.
Które psy są najbardziej narażone na urazy łap?
Przede wszystkim bardzo aktywne psy, np. psy myśliwskie, które lubią szybko biegać po różnego rodzaju wertepach oraz kopać w ziemi, ale również psy trenujące sporty kynologiczne (np. wyścigi, sztafety, bieg w zaprzęgu, canicross). Oczywiście kanapowiec, któremu brak ruchu również narażony jest na uraz, szczególnie jeśli cierpi z powodu otyłości. Dodatkowe kilogramy obciążają układ kostno-stawowy psa, a wtedy zeskok z ulubionego fotela może skończyć się spuchniętą łapą. Także pupile w podeszłym wieku znajdują się w tej grupie ryzyka.
Spuchnięta łapa u psa może także pojawić się jako rezultat ukąszenia przez owada (np. osę, pszczołę, szerszenia) lub pajęczaka (np. kleszcza). Jeśli pupil ma alergię na jad, wystąpi spory i bolesny obrzęk. Powinniśmy szczególnie uważać na osy, gdyż często zachowują się wyjątkowo agresywnie i potrafią ukąsić bez wyraźnego powodu. Po ugryzieniu przez kleszcza czasem występuje zaczerwienienie skóry i obrzęk w obrębie stawu. Zresztą nie tylko alergia na jad może być przyczyną opuchlizny – brak tolerancji na niektóre pokarmy może spowodować utrudnienia w przepływie limfy, a co za tym idzie także doprowadzić do powstania obrzęku. Nadmierne lizanie łap przez czworonoga jest częstym objawem alergii pokarmowej.
Opuchlizna wystąpi również w przypadku, gdy do poduszki łapy wbije się jakieś ciało obce, np. ostro zakończony patyk lub kawałek szkła. Gdy rana jest płytka, wystarczy ją dokładnie przemyć i zdezynfekować środkiem odkażającym, a między palce łapy umieścić małe gaziki i obwiązać je bandażem. Natomiast w przypadku głębokich, mocno krwawiących skaleczeń należy bezzwłocznie udać się do specjalisty, zabezpieczając uprzednio ranę za pomocą gazy. Jeśli zacznie się w niej zbierać ropa, niezbędna okaże się także terapia antybiotykowa.
Spuchnięta łapa u psa jako objaw choroby.
Opuchlizna pojawia się nie tylko z powodu urazów lub alergii, ale czasem także jako symptom poważnego schorzenia układu ruchu lub układu odpornościowego.
- Choroby stawów – zwyrodnienia stawów, artretyzm, zapalenie stawów – te dolegliwości dotykają także naszych czworonożnych towarzyszy. Wśród objawów wylicza się obrzęki, zaczerwienienia, gorączkę, kulawiznę. Choroby stawów wiążą się z dużym bólem, dyskomfortem i ograniczeniem aktywności fizycznej. Weterynarz najczęściej przepisuje psu odpowiednie środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a właściciel powinien zadbać o jego spokój i wypoczynek.
- Dysplazja łokci – choroba genetyczna, na którą cierpią przedstawiciele dużych i olbrzymich ras, objawiająca się opuchlizną stawu, nawracającą kulawizną i niechęcią do ruchu.
Kostniakomięsak (Osteosarcoma) to złośliwy i bardzo agresywny nowotwór kości, który szybko atakuje również inne narządy. Najczęściej diagnozuje się go u dużych i olbrzymich ras (owczarki niemieckie, bernardyny, dogi niemieckie, setery, dobermany, golden retriwery). Przy kostniakomięsakach kończyn jednymi z pierwszych symptomów są opuchlizna i kulawizna, bywa też, że dochodzi do złamania kości w miejscu objętym nowotworem. Jeśli weterynarz podejrzewa, że pies może cierpieć z powodu tej choroby, zaleca przeprowadzenie licznych badań klinicznych, w tym przede wszystkim badanie rentgenowskie i histopatologiczne. Gdy badania potwierdzą przypuszczenia, najczęstszym postępowaniem w takim przypadku jest niestety amputacja chorej kończyny, ale stosuje się także chemioterapię i radioterapię.
Jak widać spuchnięta łapa u psa może sygnalizować naprawdę poważny problem, dlatego nigdy nie powinniśmy jej bagatelizować. Pamiętajmy, że opuchlizna stanowi źródło dużego dyskomfortu dla naszych pupili, odbiera im możliwość swobodnego poruszania się i z pewnością sprawia im niepotrzebny ból. Więc gdy zauważysz, że Twój pies utyka, a jedna z jego łap jest spuchnięta, Twoim pierwszym ruchem powinna być wizyta u weterynarza, który dokona odpowiedniej diagnozy i zaleci dalsze leczenie i postępowanie.