Pytania i odpowiedzi

W PROSTYCH SŁOWACH
  • Czy preparaty Salli można podawać kotom ? Niestety nie. Preparaty Salli oparte są na salicynie. Jest to glikozyd fenolowy, którego koty nie tolerują.
  • Czy salicyna to to samo co kwas acetylosalicylowy czyli popularna aspiryna ? Na szczęście to nie to samo. Kwas acetylosalicylowy to substancja syntetyczna produkowana na bazie bezwodnika octowego. Bezwodnik octowy należy do grupy substancji acetylowych i jest wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju tworzyw sztucznych oraz kwasu acetylosalicylowego. Salicyna natomiast jest łatwo przyswajalnym cukrem złożonym, z którego wątroba wewnętrznie metabolizuje substancję aktywną czyli kwas salicylowy.
  • Przecież to salicylany, czy stosowanie Salli jest bezpieczne ? To najczęstsze nieporozumienie! Salicylany to sole kwasu salicylowego czyli po polsku kwasu wierzbowego i są wytwarzane w procesie biochemicznym przez organizm. Biorą one udział w hamowaniu stanu zapalnego. Nieporozumienie polega na tym, że dzisiaj popularnie w ten sposób określa się kwas acetylosalicylowy. Zła sława kwasu acetylosalicylowego bierze się natomiast z niepożądanego działania podstawy syntezy tego kwasu czyli bezwodnika octowego (patrz wyżej). Substancja ta np. wywołuje mikrokrwawienia już na języku!
  • Czy Salli podrażnia śluzówkę układu pokarmowego ? Substancje zawarte w Salli są łagodne dla układu pokarmowego. Łatwo się wchłaniają, a boswellia serrata ma nawet działanie tonizujące.
  • Jak długo można podawać Salli S ? Preparaty Salli są przeznaczone do bardzo długich kuracji przeciwzapalnych. Można je podawać pacjentom przez wiele miesięcy, nie narażając milusińskich na powikłania!
  • Jak szybko można się spodziewać efektów podania Salli S ? Szybkość działania Salli zależna jest od stanu wątroby pacjenta, ponieważ to ona metabolizuje substancję aktywną (kwas salicylowy) z salicyny. Jeżeli pies ma w miarę sprawną wątrobę to efekty przychodzą po kilku godzinach. Jeżeli natomiast wątroba jest w gorszym stanie, np. na skutek stosowania sterydów w kuracji, okres wysycania może się przedłużyć nawet do kilku dni. Ważne jest, że efekt zawsze przychodzi i nie szkodzimy pacjentowi !
  • Czy można Salli S podawać razem z lekami przeciwzapalnymi ? Nie zalecamy takiego dublowania środków przeciwzapalnych. Nie ma to sensu terapeutycznego. Jeżeli pies dostał syntetyczny środek, to po upływie czasu jego działania, można dzięki Salli przedłużyć kurację przeciwzapalną o kolejne tygodnie i miesiące. Jest to szczególnie pomocne u starszych psów i dotyczy ok. 30-40% pacjentów z przewlekłą chorobą zwyrodnieniową narządu ruchu (zwyrodnienia stawów itp.).