Odrobaczanie psa – co musisz o tym wiedzieć jako właściciel?

Posiadacze i miłośnicy czworonogów wiedzą, że psy to stworzenia wybitnie ciekawskie i wszędobylskie. Niestety ta pocieszna ciekawość świata niekiedy może przysporzyć im kłopotów pod postacią robaków i pasożytów, które przenikają do ich organizmów przy okazji kontaktu z niektórymi substancjami, powierzchniami lub rzeczami. By cieszyły się wzorcowym zdrowiem przez cały czas – bo z węszenia na pewno nie zrezygnują – regularnie musimy przeprowadzać odrobaczanie naszego psa. Niezbędne informacje o tym zabiegu zawarliśmy w niniejszym artykule, do lektury którego zachęcamy wszystkich właścicieli i posiadaczy czworonogów.

Jak odrobaczyć psa? Dlaczego w ogóle to robić?

Najpierw pytanie numer dwa. Jak przed chwilą wspomnieliśmy, psy narażone są na kontakt z tzw. endoparazytami, czyli pasożytami bytującymi wewnątrz organizmu (tasiemiec, glista, nicienie, pierwotniaki itp.), o wiele częściej niż ludzie. My postrzegamy świat głównie za pomocą dotyku i wzroku, psy – węchu. Z tego też względu spędzają znaczną większość życia, obwąchując, a także liżąc różne powierzchnie, rośliny oraz inne zwierzęta. Niekiedy zdarza im się również zjeść coś znalezionego na ziemi bliżej nieznanego pochodzenia – a jeśli ta rzecz była zarażona, nasz czworonóg i jego właściciel, mogą mieć problem.

Dodajmy, że nie są to jedyne źródła potencjalnego zakażenia – endoparazyty dostają się do organizmu także poprzez łożysko, kopulację, układ moczowy oraz skórę.

Podsumowując, pies, ze względu na swój tryb życia, jest nieustannie narażony na kontakt z pasożytami. Nie oznacza to, że codziennie jakieś złapie, nie znaczy również, że każde dostanie się takowych do organizmu równa się zakażeniu, ale by zapobiec szansie takiego zdarzenia, stosuje się tabletki na odrobaczanie psa.

Jak działa tabletka na odrobaczanie psa?

Stosunkowo prosto. Taka pigułka zawiera substancje, które działają szkodliwie dla pasożytów w organizmie naszego czworonoga, zabijając je lub uniemożliwiając im dalsze rozmnażanie, w zależności od zawartej substancji aktywnej. Okres jej działania wynosi około 24 godziny od zażycia, po których pies powinien być wolny od endoparazytów do czasu ich kolejnego złapania.

Podkreślamy informację zawartą w ostatnim zdaniu, a konkretnie wniosek z niej płynący – tabletki tego typu nie są środkiem profilaktycznym – w znaczeniu: zapobiegającym – przed kolejnymi zakażeniami. Ich funkcją jest jednorazowe i całkowite oczyszczenie organizmu, jednak w żaden sposób nie „zahartują” czworonoga. Pozwolimy sobie sięgnąć po pozazwierzęcą metaforę i powiedzieć, że działanie można porównać np. do odkamienienia ekspresu do kawy specjalnym preparatem. Ekspres stanie się czysty, dotychczasowy osadzony kamień zniknie, ale nie oznacza to, że już nigdy nie pojawi się ponownie.

Odrobaczanie psa – niepożądane objawy

Odrobaczanie psa może mieć też skutki uboczne w postaci pogorszenia się stanu zdrowia naszego pupila. Wszak, jak wspomnieliśmy, tabletki zawierają substancje, które mają eliminować pasożyty (mają nawet bojowo brzmiące nazwy: febantel, prazykwantel, pyrantel embonianu…), a jeśli będziemy podawać je swojemu pupilowi zbyt często, możemy mu zaszkodzić. Reakcja psa po odrobaczaniu może uwzględniać:

  • biegunkę,
  • wymioty,
  • niestrawność,
  • nadwrażliwość,
  • zawroty głowy,
  • podrażnienie przewodu pokarmowego,
  • objawy zbliżone do alergicznych,
  • ospałość,
  • pogorszenie sprawności motorycznej.

Z tego względu procedurę najlepiej skonsultować z weterynarzem, który poinformuje nas, jaką dawkę i jaki środek najlepiej zastosować względem naszego pupila.

Jak często odrobaczać psa?

Wiemy już, jaki jest mechanizm działania tabletek, wiemy też, jakiego rodzaju substancje zawierają, pora przejść do meritum: co ile odrobaczać psa? Uzależnione jest to od jego wieku, bowiem u młodszych zwierząt układ trawienny i immunologiczny jest delikatniejszy niż u dorosłych osobników. Rozważymy więc dwa przypadki.

Co ile odrobaczać szczeniaka?

Pierwszy raz należy zrobić to po ukończeniu przez psiaka trzech tygodni. Następnie, aż do ukończenia szóstego miesiąca życia, czynność powtarzać co dwa-trzy tygodnie. Jeśli zwierzę liczy sobie więcej niż pół roku, częstotliwość zmniejszamy do jednego zabiegu w miesiącu.

Co ile odrobaczać dorosłego psa?

Dorosłego osobnika, którego układ odpornościowy jest już dobrze przygotowany do samodzielnego radzenia sobie z pasożytami, nie musimy tak często odrobaczać. Opinie dotyczące tego, jak często musimy przeprowadzać podobną procedurę, wahają się między jednym miesiącem a kwartałem. Ten dylemat najlepiej rozwiąże lekarz weterynarz, który będzie w stanie dobrać właściwą kurację dla naszego czworonoga, bazując na jego indywidualnym stanie.

Jakie środki możemy zastosować?

Mamy cztery formy podania środków naszemu psiakowi: pasty, tabletki, krople oraz ogólnie rozumiane smakołyki. Tabletki rozkruszamy i mieszamy wraz z pokarmem (ewentualnie aplikujemy, z pewną dozą stanowczości, jeśli napotkamy opór, prosto do pyska); pasty znajdują się w strzykawkach, których zawartość również należy nanieść psu do policzka; krople możemy wylać psu w okolicach zadu na skórę (nie będzie w stanie ich zlizać), gdzie powinny wchłonąć się do krwioobiegu; finalnie smakołyki, czyli forma z dodatkową zawartością substancji smakowych, dzięki którym pies powinien dobrowolnie, i z przyjemnością, zjeść całość.

By nasz pupil cieszył się najlepszym zdrowiem

Wiemy już, co ile odrobaczać psa, na czym ten proces polega, jaka może być reakcja psa po takim odrobaczaniu i znamy formy, w jakich taki środek możemy kupić. Proces ten jest obowiązkiem właściciela i gwarancją, że zwierzak będzie zdrów przez całe życie. Gorąco jednak zalecamy konsultację weterynaryjną przed rozpoczęciem serii takich zabiegów – specjalista z całą pewnością będzie wiedział, jak do sprawy podejść najlepiej.

Psy spacerują nad rzeką

CO O TYM MYŚLISZ?