Mowa ciała psa. Jak ją zrozumieć?

Mowa ciała psa – mamy to szczęście, że jakaś jest 🙂 Z nimi w miarę dość łatwo dojść do porozumienia. Gorzej byłoby gdybyśmy za naszych pupili mieli takie „klocki” jak te poniżej. One się z nami słabo komunikują.

OTO 16 WSKAZÓWEK DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA NASZEGO PIESA

Zrozumienie „mowy ciała psa” to podstawa do zbudowania silnej więzi między Wami! Jest to niezmiernie ważne, bo psy to niewyczerpalne źródło pozytywnych emocji 🙂

MOWA CIAŁA PSA – CZY WIESZ CO PIES CHCE CI PRZEKAZAĆ W RÓŻNYCH SYTUACJACH?

Postaramy się to wytłumaczyć, oto psie części ciała, które mówią:

PSI OGON
 1. Jeżeli Twój pies macha ogonem powoli – znaczy to, że nie do końca ogarnia co się dzieje i próbuje sytuację zinterpretować. Pomóż mu wtedy zrozumieć o co chodzi.
 2. Ogon porusza się szybko – pies uznał, że Ty dowodzisz i będzie Ci posłuszny.
 3. Ogon podniesiony – znaczy jestem z siebie bardzo dumny. Zobacz jakiego kija Ci znalazłem 🙂
 4. Ogon podkulony pod brzuch – uuuu… boję się i to mnie przeraża 🙁
PSIE OCZY
 1. Oczy szeroko otwarte, źrenice rozszerzone i nieruchomo w Ciebie wpatrzone.  UWAGA❗️pies próbuje Cię zdominować. Wyzywa Cię na pojedynek. Może nawet „dziabnąć zombiskami”. Potrzebna jest szybka i bardzo stanowcza reakcja❗️ Tu nie ma miejsca na „mizianie”. WAŻNEjeżeli podchodzisz do obcego psa lepiej unikaj patrzenia mu prosto w oczy. Dla psa takie patrzenie w oczy oznacza agresję. Może się to skończyć awanturką!
 2. Pieso mruży lub mruga oczami – znaczy to: jestem gotowy do zabawy ! Rzuć mu jego ulubioną piłkę lub idź z nim na spacer.
PSIE USZY TEŻ COŚ MÓWIĄ O NASTROJU…
 1. Uszy na sztorc – jestem zainteresowany, chyba coś się zaraz wydarzy… Trzeba być czujnym !
 2. „Uszy po sobie”  zwisające po obu stronach głowy: pies jest wystraszony. NIektóre psy opuszczają jedno ucho, jest to reakcja na nieznanych ludzi. Postaraj się w takiej sytuacji uspokoić swojego pupila.
PSIA „TWARZ” WIELE MÓWI:
 1. Ziewanie ma aż 3 znaczenia: 
 • Pies jest zdegustowany lub zdenerwowany albo zniecierpliwiony,
 • Jeżeli ziewa zaraz po tym, gdy Ty ziewasz, oznacza to silne przywiązanie !
 • Oczywiście ziewanie może też znaczyć, że po prostu czas się przespać 🙂

2. Oblizywanie pyska – oznacza zestresowanie lub poczucie niebezpieczeństwa. Może też być gestem uspokajającym potencjalnego agresora lub oznaczać poddanie się.

3. Obnażenie zębów bez warczenia oznacza gest ochrony terytorium. Pamiętaj, żeby nie podchodzić do obcego psa w trakcie gdy je, bo wtedy od pokazania zębów do ataku jest krótka droga. On po prostu myśli, że chcesz mu ukraść żarcie i Cię ostrzega 🙂

PSIA POSTAWA
 1. Pies się kładzie na plecach i wystawia brzuchacza… To okazanie zaufania. A po za tym: drapaj, drapaj… psy to uwielbiają 🙂
 2. Pies kładzie Ci pysk na nodze lub dotyka Twoich rąk swoim czarnym nochalem :). Zwraca Twoją uwagę ! „Czuję się samotny… może byśmy się w coś pobawili ???”
 3. Pies kładzie Ci łapę na kolanie i patrzy w oczy – znaczy to, że chce Cię zdominować ! To czas na zdecydowaną reakcję i zrzucenie łapy z kolana. Pokażesz mu w ten sposób kto tu rządzi !
 4. Jedna przednia łapa uniesiona? Znaczy to, że Twój pies Cię o coś prosi. Może jest głodny lub chce Cię naciągnąć na jakąś zabawę? Czasami robią tak, gdy coś je bardzo zainteresuje… np. bóbr w żeremiu na spacerze nad rzeką.
 5. Pies odwraca się do ciebie plecami… GRATULACJE❗️ Znaczy to, że Wasz czteronogi przyjaciel bardzo Wam ufa! Staliście się wielkimi przyjaciółmi.
 6. Pies się otrząsa jakby wyszedł z wody ? Znaczy to, że minęła sytuacja stresująca, np.: spotkanie z agresywnym psem lub długie oczekiwanie na spacer. Otrząsanie koi psie nerwy.

Mowa ciała psa – mamy nadzieję, że to nie takie trudne i te kilka wskazówek okazało się pomocnych. Nie ma to jak wzajemne zrozumienie…

Przekażcie link do tego artykułu swoim znajomym, którzy dopiero zaczynają przygodę z piesami… Przyda im się słownik 🙂

W następnym odcinku postaramy się porównać zachowanie psa i kota. Chyba będzie śmiesznie 🙂

CO O TYM MYŚLISZ?