Karmy uzupełniające dla psa

Karmy dla psów to bardzo obszerna kategoria. Jeśli chcesz dobrze zadbać o swojego pupila, powinieneś doskonale orientować się w ofercie sklepów zoologicznych. Karmy różnią się nie tylko smakiem, ale przede wszystkim jakością czy przeznaczeniem. Szczególnie istotny jest podział na karmy uzupełniające i pełnoporcjowe (bytowe). Podawanie psu tych pierwszych wymaga wiedzy na temat zasad żywienia czworonogów, a także uważnego uczytania etykiet produktów.

Czym są karmy uzupełniające dla psów?

Aby zrozumieć, jaką rolę w diecie psa pełni karma uzupełniająca, warto zapoznać się z definicją karmy bytowej. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF) pełnoporcjowa karma to ta, która „z racji swojego składu jest wystarczająca dla pokrycia dawki dziennej (…) Podawana zwierzęciu przez długi okres (tj. cały etap życia) jako jedyne źródło składników odżywczych, zaspokoi wszystkie potrzeby”.

Karmy uzupełniające dla psów nie spełniają powyższych kryteriów, co nie oznacza, że nie mogą stać się cennym składnikiem codziennej diety Twojego pupila. Karmy takie nie są właściwie zbilansowane, w związku z czym należy stosować je jedynie w połączeniu z innymi karmami. Innymi słowy, nie powinny stanowić podstawy jadłospisu psa. Ich podawanie zwierzęciu wiąże się jednak z szeregiem korzyści.

Pies biegnący za piłką

Jakie są rodzaje karm uzupełniających dla psów?

Pojęcie karmy uzupełniającej dla psa obejmuje szeroką grupę produktów, m.in.:

  • karmy zawierające zwiększoną ilość określonych substancji odżywczych, np. kwasów z grupy omega (dla psów wymagających suplementacji tych składników diety),
  • przysmaki służące głównie nagradzaniu psa podczas szkolenia czy wzmacnianiu jego więzi z opiekunem,
  • suplementy diety o określonym działaniu, np. preparaty wzmacniające stawy,
  • gryzaki, które nie wnoszą istotnego wkładu w dietę psa, ale są dla niego świetną rozrywką.

Jak widać, karmy uzupełniające dla psów mogą mieć bardzo pozytywny wpływ zarówno na ich zdrowie, jak i na samopoczucie. Powinieneś jednak podawać je pupilowi z rozwagą.

Jak włączyć karmę uzupełniającą do diety psa?

Podawanie psu karmy uzupełniającej jest całkowicie bezpieczne, jeśli dany produkt dostosowany jest do jego indywidualnych potrzeb. Uwaga ta dotyczy w szczególności preparatów zawierających substancje biologicznie aktywne. Przykładowo, tabletki na stawy z glukozaminą można stosować w długotrwałej terapii psa cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową. Temu samemu zwierzęciu mogą jednak zaszkodzić preparaty witaminowe. Dlatego decyzję o włączeniu do psiej diety określonych suplementów zawsze konsultuj z weterynarzem.

Smakołyki dla psa nie wywierają istotnego wpływu na jego stan zdrowia, o ile podawane są w rozsądnych ilościach. Karma uzupełniająca powinna stanowić nie więcej niż kilka procent diety, by zachowane zostały prawidłowe proporcje niezbędnych zwierzęciu składników odżywczych. Powinieneś przy tym zwracać uwagę na wartość energetyczną przekąski. Psie smakołyki zwykle są wysokokaloryczne. Uwzględniaj je w dziennej porcji kalorii, aby nie spowodować nadwagi u pupila!

CO O TYM MYŚLISZ?