Jak poznać, że Twój pies cierpi z bólu?

Psy cierpią w milczeniu. Czasami nawet ukrywają swoje cierpienie ze strachu przed odrzuceniem!

21 symptomów bólu u psów.

Oto 4 grupy objawów, które wskazują, że Twój pies cierpi z bólu.

Grupa pierwsza – mobilność

  1. Kulawizna, „ciągnięcie” łapy. Jeśli zauważysz takie zachowanie psa to jest to nieomylny znak bolesności związanej z artretyzmem.
  2. Sztywność. Czasami zdarza się, że ktoś uważa sztywność stawów za normalny objaw starzenia psa. To błąd. Sztywność – ewidentny objaw bólowy u psa.
  3. Spowolnienie. Twój pies zaprzestaje biegania. Może chodzić bez problemu, ale kiedy zaprzestanie biegania to znaczy, że ma problemy z bólem pod większym obciążeniem.
  4. Trudności ze wstawaniem. Szczególnie z rana. Walka o powstanie z legowiska. Jasna oznaka odczuwania bólu.
  5. Trudności ze skakaniem lub wspinaniem się. Twój pies ma trudności z wchodzeniem na schody lub wskoczeniem na ulubioną kanapę? Na pewno boli…

Grupa druga – aktywność

  1. Obniżenie ogólnej aktywności. Być może Twój pies lubił węszyć, kręcić się po domu, był aktywny na podwórku a teraz zaczął polegiwać? Widoczna oznaka dolegliwości.
  2. Przesypianie większej części dnia niż zwykle. Jeśli boli, gdy się poruszasz – proste: unikasz tego…
  3. Trudności z siadaniem, ułożeniem się i znalezieniem sobie miejsca. Być może Twój pies nie może znaleźć dobrej pozycji przy siadaniu. Wstaje, siada, pokłada się i znowu wstaje. Każda pozycja jest niekomfortowa… bo coś boli.
  4. Tycie. Jest to proste następstwo bólu, który powoduje zmniejszenie aktywności. Pies spala mniej kalorii i tyje.
  5. Zmniejszenie masy mięśniowej. Kończyna, która jest „oszczędzana” ze względu na bolesność będzie traciła masę mięśniową. Łatwo to zaobserwować już po kilku tygodniach, porównując stan obydwu z pary. Może się zdarzyć, że obie kończyny z pary bolą. Wtedy różnicy nie będzie ale zauważysz ubytki mięśni przy dotyku, lepiej będziesz czuć kości i ścięgna.

Grupa trzecia – zachowanie

  1. Chowanie się i zmniejszenie interakcji z domownikami. Wynika to z po prostu z niepokoju i obawy, żeby nie być urażonym w bolącym miejscu.
  2. Wzdryganie się, cofanie przed dotykiem. Jeżeli Twój pies cofa się przed Twoją ręką dotykającą w określonym miejscu, to jest to spowodowane bólem.
  3. Zły humor i nieprzystępność. My przecież zachowujemy się tak samo!
  4. Agresja. Zły humor może się pogłębić wraz z narastaniem bólu i pies może stać się agresywny. Może warczeć, a nawet próbować gryźć. To nie dlatego, że nagle zmienił mu się charakter! To dlatego, że boooli! Takie zachowanie to oznaka, że natychmiast lekarz musi zbadać Twojego pupila i postawić diagnozę.
  5. Utrata apetytu. Oczywiście ominięcie jednego czy drugiego posiłku to nie problem. Gorzej jeśli taka utrata apetytu się przedłuża. Może być to spowodowane bólem lub inną chorobą i trzeba o to zbadać.
  6. Lizanie konkretnego miejsca. Oczywiście lizanie u psów wywołuje wydzielanie endorfin – psy po prostu lubią lizać. Ale jeżeli pies uporczywie liże okolice konkretnego miejsca na ciele np.: stawu to jest to ewidentna oznaka: tu mnie boli!
  7. Skudłacona sierść. Jest to oznaka, że pies z bólu nie może zadbać o pokrywę futra. Nie może się wygiąć tak by je wylizać i dokonać zwyczajowych ablucji.
  8. „Wypadki” w domu. Może się zdarzyć, że Twój pies zacznie posikiwać lub nawet robić kupę w domu. Chociaż wcześniej było to niewyobrażalne. Ale kiedy dojście do drzwi sprawia taki ból… cóż poradzić?

Grupa czwarta – zmiany w wyglądzie.

  1. Garbienie się. Wyginanie w łuk ciała. 
  2. Stanie na szeroko rozstawionych łapach.
  3. Pochylona głowa i uniesiona tylna część ciała. To oznaka bólu w okolicy jamy brzusznej. Do lekarza…!
  4. Szeroko otwarte oczy i powiększone źrenice. Oczywiście zwykle jest to oznaka strachu, ale jeśli w okolicy nie ma niczego czego można by się bać jest to ewidentna oznaka bólu!
  5. Szybki oddech i „walenie” serca. 
Żaden pies, ani żaden kot nie zasługuje na to żeby żyć w bólu.

Nie ma też takiej potrzeby! 

Powyższe symptomy kwalifikują do tego by umówić się do lekarza i zdiagnozować problem.

Nie zapominajmy, że jest również Salli+ oraz Salli S preparaty, które działają przeciwzapalnie a co za tym idzie przeciwbólowo. Pozwolą Twemu psu żyć w komforcie z tabletkami na stawy dla psów!

Dodaj komentarz

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.