Jak obciąć psu pazury? Czyli psi pedicure.

Psy potrzebują regularnego przycinania pazurów. Bardziej niż ze względów estetycznych obcinanie paznokci psu jest niezbędne dla jego zdrowia. Zapobiega pojawieniu się ran na łapach i innych problemów wynikających z ich nadmiernej długości. Twój przyjaciel może się denerwować wizytą u weterynarza, więc pokażemy Ci, jak zrobić to po cichu w domu, używając specjalnej obcinaczki do paznokci dla psów.

Dlaczego ważne jest przycinanie pazurów u psa?

Psi pazur zbudowany jest z zewnętrznej powłoki, którą pokryta jest płytką rogową. Ta część jest bardzo twarda. Jednak najważniejsze jest wnętrze pazura, w którym znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe – łożysko i macierz. To te części są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia, dlatego za mocno obcięty pazur u psa może być przyczyną bólu lub krwawienia.

Wszystkie psy mają na podeszwach łap rodzaj poduszek, na których podtrzymują cały swój ciężar podczas chodzenia. Pazury u psa nigdy nie powinny wykraczać poza wspomniane opuszki, ponieważ wtedy uniemożliwiają mu prawidłowe chodzenie, powodując skręcanie palców. Psy stopniowo przyjmują dziwne postawy, które mogą powodować poważne problemy z nogami.

Oprócz powodowania problemów zdrowotnych wynikających z niemożności prawidłowego podparcia łap, nieobcięcie pazura u psa może również prowadzić do pojawienia się ran, ponieważ w miarę wzrostu będzie on penetrował skórę. Dlatego regularne obcinanie pazurów u psa jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, których nie możesz przeoczyć.

Kiedy i jak często obcinać psu paznokcie?

Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć przycinać pazury szczeniakowi? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak szybko, jak to możliwe. Nie ma określonego wieku dla tej praktyki, możesz ją rozpocząć, gdy zauważysz, że pazury u psa przekraczają granicę opuszek i zaczynają utrudniać mu ruchy. W rzeczywistości bardzo korzystne jest rozpoczęcie przycinania paznokci u szczeniaka. Dzięki temu przyzwyczai się do tej aktywności i zaakceptuje ją jako część pielęgnacyjnej rutyny.

Wiedząc, jak ważne jest utrzymanie zdrowych paznokci i próbując dowiedzieć się, jak obciąć psu pazury, zastanawiasz się też pewnie nad tym, jak często należy to robić. Cóż, prawda jest taka, że ​​nie ma określonego okresu czasu, ponieważ każda rasa psów ma inne tempo wzrostu paznokcia. Również w zależności od rodzaju wykonywanych przez psa ćwiczeń i aktywności fizycznej, pazury są naturalnie piłowane, dzięki czemu nie trzeba ich tak regularnie obcinać.

Ogólnie rzecz biorąc, rasy psów małych i spędzających większą część dnia na kanapie wykazują znacznie większe tempo wzrostu pazura niż rasy średnie, duże i olbrzymie. Jeśli Twoim futrzanym towarzyszem jest na przykład chihuahua lub york, być może będziesz musiał przycinać mu paznokcie co dwa lub trzy tygodnie, a jeśli lubisz towarzystwo boksera, wystarczy raz w miesiącu. 

Powinieneś wiedzieć, że pazury u psa nigdy nie przestają rosnąć, dlatego należy sprawdzać je co tydzień i obcinać, gdy nadejdzie na to czas.

pastedGraphic_1.png

Jak obcinać psu pazury?

Zacznij od wybrania odpowiedniego czasu, bo najlepiej, aby Twój pies był spokojny. Pamiętaj, że potrzebujesz specjalnego narzędzia. W sklepach zoologicznych dostępne są obcinaczki z gilotynką lub cążki idealne do psich pazurów. Obcinanie pazurów jest bardzo proste, ale wymaga minimalnej wiedzy i zachowania ostrożności, aby nie skrzywdzić psa.

Jak obciąć pazury psu? Zacznij przycinać paznokcie na przednich łapach, od dołu, nie od góry, jak u człowieka, a następnie przesuwaj się w kierunku tylnych łap. Możesz obracać psa na bok lub delikatnie odpychać jego łapę do tyłu podczas stania.

Przytrzymaj mocno nogę i obetnij każdy paznokieć, nie sięgając do różowego obszaru, ponieważ tam znajdują się naczynia krwionośne. Za krótko obcięty pazur u psa może krwawić, więc zachowaj ostrożność.

Po przycięciu wszystkich pazurów u psa spiłuj je, aby wygładzić brzegi. Kiedy skończysz, pogratuluj swojemu psu. Możesz wręczyć mu w nagrodę jakiś smakołyk, bo w ten sposób zapamięta tę czynność jako coś pozytywnego i następnym razem będzie Ci łatwiej.

CO O TYM MYŚLISZ?