Ile żyją psy? Sprawdź długość życia swojego pupila!

Chociaż nie lubisz o tym myśleć, wiesz, że życie Twoje pupila kiedyś dobiegnie końca. Bardzo trudno zgadnąć, ile lat Twój najlepszy przyjaciel z Tobą pozostanie, chociaż z reguły psy domowe żyją średnio od 8 do 20 lat. Niektóre mogą być starsze, ale to jak długo żyje pies, zależy od różnych czynników, takich jak rasa lub waga.

Jak długo żyje pies?

Istnieje powszechne przekonanie, że jeden rok życia człowieka to siedem lat życia psa. Powinieneś wiedzieć, że to stwierdzenie jest błędne, ponieważ aby wiedzieć, ile żyją psy, należy wziąć pod uwagę jego wielkość i rasę.

Przez pierwsze dwa lata czworonogi różnej wielkości rozwijają się tak samo, ale później długość życia psa i sam przelicznik na lata ludzkie ulega zmianie. Przyjęto, że w kolejnych latach u małych ras psi rok to 5 ludzkich lat, u średnich psów to 6 ludzkich lat, a u dużych ras rok równa się 7 ludzkich lat.

Ile lat żyje pies?

Zastanawiasz się, jak długo żyje owczarek niemiecki, który jest Twoim ukochanym czworonożnym przyjacielem? Tak duże psy osiągają zwykle długość życia od 11 do 13 lat, podczas gdy średnie psy mogą osiągnąć wiek 15 lat. Małe psy mogą żyć nawet 16, a czasem i 18 lat, chociaż musisz pamiętać, że są to przybliżone liczby, a każde zwierzę starzeje się we własnym tempie. W przypadku psów mieszańców i długości życia kundli granica ta może zahaczyć nawet o długowieczność, ponieważ czasami żyją przez 20 lat.

Wiek biologiczny Twojego psa będzie również różny w zależności od jego dziedzictwa genetycznego. Na szczęście w profesjonalnej hodowli coraz chętniej zapobiega się krzyżowaniu psów pozostających w bezpośrednim pokrewieństwie. W ten sposób oczekiwana długość życia psów rasowych ulega wydłużeniu. Poza tym to, ile żyją labradory (10-12 lat) czy inne czworonogi rasowe zależy również od diety, stanu zdrowia lub stresu, który Twój pupil mógł gromadzić przez lata.

Ile żyje pies? – przegląd najpopularniejszych ras

Prawdą jest, że można ustalić oczekiwane lata życia psów w zależności od ich wymiarów, ale nie zapominaj, że są to prognozy podatne na zmienność ze względu na wyżej wymienione warunki. Szukając informacji o tym, ile żyje amstaff (12-16 lat) czy inna rasa pamiętaj, że liczy się też to, jak dbasz o swojego czworonożnego przyjaciela.

Najogólniej rzecz biorąc zgodnie z rasą, średnia długość życia psa to:

  • dla małych ras. Ile żyje york? Takie rasy dożywają wieku 13–16 lat. Niektóre małe okazy, takie jak chihuahua, są tak długowieczne, że mogą osiągnąć 20 lat życia. Zastanawiasz się, ile żyją maltańczyki? Średnio jest to 15-20 lat.
  • dla średnich ras. Psy średniej wielkości mają średnią długość życia, która mieści się między małymi a dużymi czworonogami i wynosi średnio 12 lat. Do tej grupy należą takie psy jak bulterier (11-14 lat), chow-chow (9-11 lat), beagle (12-16 lat), buldog francuski (10-15 lat), jack russell terrier (14-16 lat).
  • dla dużych ras. Przyjęło się, że czworonogi z gęstą i długą sierścią żyją około 9 lat. Przykładami tych ogromnych psów mogą być bernardyn (8-10 lat), dog niemiecki (7-10 lat), berneński pies pasterski (7-8 lat) lub mastif (7-11 lat). Do takich ras zalicza się także inne psy. Ile żyje golden retriever? Średnio jest to wiek od 10 do 12 lat.

Nie powinieneś mieć obsesji na punkcie tych obliczeń, ponieważ rasa jest wskaźnikiem, ale nie jedynym elementem, który należy wziąć pod uwagę, oceniając np. to ile żyje husky (12-15 lat).

Długość życia psa domowego

Duża różnorodność genetyczna wśród tzw. mieszańców ogranicza patologie, które w przeciwnym razie byłyby przenoszone z pokolenia na pokolenie. Logiczne jest więc, że długość życia psa domowego, który jest kundelkiem powstałym z krzyżowania różnych ras, będzie dłuższa niż u psów rasowych.

Ale jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak długo mogą żyć te psy?, musisz wiedzieć, że odpowiedź nie jest tak prosta jak na to ile żyje labrador?

Otóż w kwestii długości życia kundelków nie ma dokładnej odpowiedzi, ale istnieją przybliżenia, które mogą się różnić w zależności od warunków życia każdego zwierzęcia. Przyjęło się, że takie psy domowe żyją około 20 lat.

Jak przedłużyć życie psa?

W jaki sposób zwiększyć długość życia ukochanego pupila?

Przede wszystkim pamiętaj o przestrzeganiu prawidłowej diety. Jeśli w odpowiedzialny sposób dostarczysz energii i składników odżywczych swojemu przyjacielowi, możesz oczekiwać, że jego życie będzie dłuższe i zdrowe.

My bardzo polecamy dietę BARF – najbardziej zbliżoną do naturalnego pożywienia drapieżników, którymi w zasadzie są nasi mali domownicy.

W starszym wieku trzeba dbać o to, by pies nie cierpiał na przewlekłe stany zapalne. Są one wyniszczające dla całego organizmu. Warto w takich przypadkach stosować preparaty takie jak Salli S.

Asortyment dostępnych na rynku specyficznych pokarmów dla psów jest również bardzo zróżnicowany. Możesz kupić karmę dostosowaną do wszystkich potrzeb: od karmienia szczeniaka, po karmienie suki w ciąży lub karmiącej, lub starszego zwierzęcia, które musi jeść mniej kalorii, aby nie przytyć.

Jeśli zadbasz o prawidłową dietą i suplementację, połączoną z higieną czworonoga oraz zabawą i ćwiczeniami, Twój pies pożyje dłużej 🐕‍.

CO O TYM MYŚLISZ?