Ile razy dziennie karmić psa?

To całkowicie zrozumiałe – tymi dużymi, błagalnymi oczami i ładnym, futrzanym pyskiem – patrzy na Ciebie i prosi o więcej. O jeszcze jeden kawałeczek ulubionego mięska, o malutką przekąskę. Możesz pomyśleć, że kilka dodatkowych nagród w postaci smakołyków nie zaszkodzi Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Tymczasem przekarmianie psa może źle wpływać na jego zdrowie. Zatem ile razy dziennie powinien jeść pies?

O tym czym powinniśmy karmić naszych ulubieńców pisaliśmy tutaj:

Oraz tutaj 🤓:

Dzisiaj zajmiemy się częstotliwością karmienia psa i innymi praktycznymi poradami.

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowia psów jest karmienie ich odpowiednią ilością pokarmu. Jeśli dasz mu mniej jedzenia, niż potrzebuje, może cierpieć na niedobory żywieniowe. Z kolei postępowanie odwrotne może skończyć się tragicznymi konsekwencjami, bo Twój pies może cierpieć na otyłość.

Niestety nie ma jednego, idealnego sposobu na dokładne obliczenie, jak powinno wyglądać karmienie psa. Przykładowo ustalenie odpowiedniej ilości karmy dla Twojego psa będzie zależało od:

 • jego rozmiaru
 • tego, ile razy dziennie je pies
 • rodzaju karmy
 • jego metabolizmu
 • czasu spędzonego na aktywności fizycznej.

Aby rozpocząć obliczanie zalecanego dziennego spożycia pożywienia dla zwierząt, zapoznaj się z poradnikiem żywieniowym na etykiecie karmy dla psa (jeśli stosujesz karmę wysoko przetworzoną, której szczerze nie polecamy). Informacje, które zawiera, dostarczą Ci danych potrzebnych do odpowiedniego dawkowania posiłku.

⚠️ Ważne:

Pamiętaj jednak o zasadzie 15 minut – daj tyle czasu swojemu pupilowi na odpoczynek po spacerze, zanim przystąpi do jedzenia, by uniknąć skrętu jelit. Na 15 minut postaw też przed psem niejadkiem miskę napełnioną karmą. Bez względu na to, ile zje, zabierz ją po kwadransie i następną porcję połóż dopiero w porze kolejnego karmienia psa.

Ile razy dziennie dawać psu jedzenie?

To, ile razy powinien jeść pies, zależy od następujących czynników:

 • wiek
 • waga
 • aktywność
 • patologie zdrowotne wymagające określonego wzorca żywieniowego.

Częstotliwość karmienia szczeniąt i dorosłych psów jest różna, podobnie jak częstotliwość karmienia psów ras miniaturowych.

Jeśli twoje pytanie brzmi, ile razy karmić szczeniaka, będziesz musiał oprzeć się na przedziałach wiekowych:

 • Jeśli szczeniak jest w fazie przejściowej między odstawieniem od mleka matki a przejściem na pokarm stały (około 8 tygodni), należy podawać mu od 4 do 6 posiłków dziennie.
 • Od 8. tygodnia życia do 3. Miesiąca możesz ograniczyć ilość do 4 posiłków dziennie.
 • Kiedy szczeniak skończy 4 miesiące, zacznij mu podawać 2-3 posiłki dziennie.

Zastanawiasz się, ile razy karmić psa małej rasy np. yorka? Musisz unikać pozostawiania mu miski pełnej przez cały dzień. Te maluchy mają małe żołądki, ale jedzą wszystko z wielkim apetytem. Ich właściciele popełniają błąd, karmiąc je kilka razy dziennie, ponieważ mają tendencję do nadwagi. Najlepiej podzielić całą dzienną porcję i podawać jedzenie w mniejszych ilościach, ale cztery lub pięć razy dziennie.

Ile razy karmić dorosłego psa?

Większość dorosłych psów powinna jeść raz lub dwa razy dziennie. Dotyczy to także piesków średnich ras, więc jeśli nie wiesz, ile powinien jeść pies 5 kg, logicznie rzecz biorąc, musisz mu podawać dzienną porcję dostosowaną do jego wagi, którą należy podzielić na dwie części.

Podobnie postępuj, szukając odpowiedzi na pytanie: ile powinien jeść pies 15 kg? Tak jak w przypadku psów średniej wielkości, najlepiej podzielić dzienną porcję na dwa razy np. na śniadanie o 8:00 oraz kolację o 22:00. Musisz nie dopuścić do tego, aby Twój pies się objadł i nigdy nie podawaj mu więcej jedzenia, niż radzi producent karmy.

I wreszcie, nie zapomnij o psach, które są już na etapie życia seniora. Te psy, ze względu na swój wiek, mają tendencję do prowadzenia spokojniejszego i bardziej siedzącego trybu życia, dlatego wskazana jest zmiana karmy suchej na mokrą lub posiłki gotowane specjalnie dla starszych psów. Taka karma dostosowana do wieku psiego seniora będzie zawierała niezbędną ilość kalorii i składniki odżywcze, by wzmocnić jego zdrowie i zapobiec rozwojowi nadwagi. Tutaj też karmienie psa powinno odbywać się dwa razy dziennie.

Jeśli będziemy stosować się do powyższych prostych zasad nasze psy będą wyglądać tak:

CO O TYM MYŚLISZ?