Co zrobić, gdy pies kuleje?

Co zrobić, gdy pies kuleje?

Pies kuleje. Zastanawiasz się, co zrobić, jak pies kuleje na przednią lub tylną łapę, jest osowiały, a spacer i zabawa wydają się sprawiać mu ból? Kulawizna jest zazwyczaj wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii który przeprowadzi kompleksowe badania, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Czasem nie wiadomo, czy sytuacja, gdy pies kuleje, jest jedynie tymczasowa i niegroźna, czy wymaga podjęcia natychmiastowych działań. W poniższym artykule przedstawiamy objawy, które powinny być powodem do niepokoju i zasięgnięcia porady lekarza weterynarii.

Czemu pies kuleje?

Kulawizna może przybrać postać ostrą, jeśli wystąpi nagle lub formę przewlekłą, w przypadku gdy rozwija się w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Charakter ostry kulawizny może być spowodowany:

  • złamaniami, zerwaniem więzadła lub pęknięciem torebki stawowej,
  • ranami kończyn oraz uszkodzeniami pazurów i opuszek.

Charakter przewlekły to zazwyczaj wynik:

  • zwyrodnienia stawów,
  • schorzeń narządu ruchu o podłożu genetycznym,
  • skutków nieprawidłowego żywienia,
  • zmian zapalnych,
  • nowotworów kości.

 Pies kuleje objawy – dlaczego pies kuleje na przednią lub tylną łapę?

W dziedzinie psich chorób układu ruchowego nie wyróżnia się jednoznacznego podziału na dolegliwości, w wyniku których pies utyka tylko na przednie lub tylne łapy. Bez badania – rentgena lub usg – trudno jest więc na podstawie badania palpacyjnego postawić diagnozę, gdy na przykład pies kuleje na przednią łapę. Przyczyny mogą być bowiem różne. Nierównomierność w ruchu może mieć podłoże wieloczynnikowe. Wśród nich występują te bardziej oczywiste, które nie wymagają konsultacji z weterynarzem, jak nadwyrężenia czy drobne zwichnięcia – najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku dni (zazwyczaj w takim przypadku pies kuleje po bieganiu lub intensywnej zabawie).

Poznaj nasze produkty dla Psów!

Brak w magazynie
Promocja!
301.50 
94.00 
115.00 

PREPARATY DLA PSÓW

Stan zapalny u psa

95.00 

Jednak, gdy pies kuleje bez powodu, a objawy utrzymują się dłużej, konieczna może być wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Szczególnym powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy pies kuleje i liże łapę lub się w nią wgryza, a także gdy występuje obrzęk, zaczerwienienie lub krwawienie chorej kończyny. Nawet jeśli pies kuleje ale nie piszczy, lecz chwiejnie się porusza, nienaturalnie zgina i prostuje łapę albo wykonuje mimowolne ruchy, objawy te mogą świadczyć o nieprawidłowościach neurologicznych i nie należy ich lekceważyć.

Pies kuleje na łapę po spacerze

Jeśli Twój pies kuleje na przednią łapę lub tylną po spacerze, obejrzyj dokładnie kończynę, na którą utyka od miednicy po same pazury i delikatnie pomacaj. Pomoże Ci to w weryfikacji miejsca występowania bólu. Obejrzyj dokładnie opuszki i przestrzenie międzypalcowe – często zdarza się, że pies utyka na przednią łapę (lub tylną) z powodu drzazgi lub innego ciała obcego albo poparzenia doznanego na skutek chodzenia po gorącym asfalcie. 

Pies kuleje po odpoczynku

Jeśli pies kuleje po przebudzeniu lub dłuższym odpoczynku, może to wynikać z problemów ze stawami, gdyż nie pracowały one przez kilka godzin. W przypadku takich dolegliwości pies kuleje po wstaniu, unika chodzenia po schodach i niechętnie wychodzi na spacer, a jego chód jest sztywny. Zaniepokoić nas powinno nie tylko, gdy np. pies kuleje na przednią łapę po wstaniu, ale także, gdy stara się ją odciążyć i nie zmuszać do ruchu. 

Pies kuleje na tylną łapę

Jeśli pies utyka na tylną łapę i objaw ten pojawia się okresowo, a pies przysiada na spacerze i skacze na 3 kończynach, przyczyną może być wypadająca rzepka. Powyższe dolegliwości nie powinny być bagatelizowane, nawet jeśli pies kuleje na tylną łapę po wstaniu, ale nie wykazuje objawów bólowych, a kulawizna znika po krótkiej chwili – jeśli takie objawy się powtarzają, początkowo niewielki problem może, w dłuższym okresie, stać się poważną chorobą. Częsta sytuacja, gdy pies kuleje na tylne łapy, powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Kulawizna u młodego psa

 Szczególnych zmartwień przynosi nam sytuacja, gdy to nasz szczeniak kuleje – młody pies powinien być przecież okazem zdrowia. Powodów, dla których młody piesek kuleje na przednia łapkę (lub tylną) może być kilka – uraz spowodowany zabawą, nieprawidłowa dieta lub schorzenia o podłożu wrodzonym i dziedzicznym. Warto więc sprawdzić, czy dieta szczeniaka jest odpowiednio zbilansowana pod kątem makroelementów i czy nie doznał zwichnięcia lub złamania wskutek zabawy. Kulawizna może być również spowodowana młodzieńczym zapaleniem kości.

Owczarek niemiecki kuleje na przednią łapę – czyli u jakich ras najczęściej występuje kulawizna?

Owczarek niemiecki kuleje na przednią łapę – czyli u jakich ras najczęściej występuje kulawizna?

Istnieje grupa ras, która jest szczególnie podatna na wystąpienie kulawizny. Nierównomierność w ruchu występuje w takim przypadku niezależnie od wieku i ma swoje podłoże genetyczne. Dotyczy to szczególnie psów małych i miniaturowych oraz dużych i olbrzymich. Dlatego tak często zdarza się, że to właśnie maltańczyk albo labrador kuleje na przednią łapę.

York kuleje na tylną łapę co robić

U niewielkich ras obserwuje się tzw. tendencję do nawykowych zwichnięć rzepki – jest to zazwyczaj wynik wady rozwojowej kości piszczelowej. Ponadto, to właśnie niewielki rozmiar psów ras miniaturowych jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania złamań kości i powodu, dla którego pies kuleje.

Pies kuleje na przednią łapę – owczarek niemiecki

 Częstą przyczyną kulawizny u dużych psów takich jak owczarki niemieckie są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów łokciowych lub biodrowych. Jeśli więc nasz owczarek niemiecki kuleje na tylne łapy (lub przednie) może być to oznaką dysplazji, która często wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia. Zmiany zwyrodnieniowe spowodowane tymi dolegliwościami często prowadzą do urazów i złamań, które mogą być bezpośrednią przyczyną tego, że owczarek niemiecki kuleje.

Pies kuleje leczenie – czyli coś na stawy dla psa

Kulawizna, w zależności od dokładnej przyczyny, może być leczona poprzez wykorzystanie farmakologicznej terapii przeciwbólowej lub, w trudniejszych przypadkach, za pomocą zabiegu chirurgicznego. Najwłaściwszy rodzaj terapii powinien być wybrany przez specjalistę po wykonaniu dokładnej diagnostyki. W ramach profilaktyki schorzeń, na stawy dla psa domowe sposoby, należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, która powinna być poparta naturalną suplementacją ziołową. Sprawdź tabletki na stawy dla psów Salli S!

Pies kuleje
Pies kuleje

Dodaj komentarz

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.