Co robić, gdy pies często sika? Sprawdź, czy to oznaka choroby!

Pies często sika. Nierzadko zdarza się, szczeniak sika co chwilę, oddając mocz na każde napotkane drzewo, roślinę, trawnik, ścianę itp. To naturalny proces, który prowadzi do opróżnienia pęcherza lub po prostu do oznaczenia terytorium. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy Twój duży czworonożny przyjaciel często oddaje mocz i nawet nie wytrzymuje do kolejnego spaceru.

Ile razy dziennie pies powinien sikać?

Uważa się, że pies powinien dziennie normalnie oddawać około 25 ml moczu na kilogram masy ciała. Ilość ta może się różnić w zależności od psa i od kilku czynników, takich jak:

  • Ilość wody, jaką Twój pies wypija w ciągu dnia.
  • Rodzaju diety: czy spożywa suchą, czy mokrą karmę? Dieta sprzyjają większemu lub mniejszemu spożyciu wody w celu strawienia pokarmu.
  • Temperatura otoczenia – latem Twój pies będzie pił więcej wody, aby złagodzić odczuwanie gorąca.

Pies często sika

Dlatego uważa się, że częstomocz u psa występuje, jeśli dziennie przekracza 50 ml moczu na kilogram wagi. Przyjęto, że dorosły pies powinien sikać od 3. do 5. razy dziennie, w maksymalnie ośmiogodzinnych odstępach. Oczywiście częste oddawanie moczu u szczeniaka nie powinno budzić tak dużego niepokoju, ponieważ mają malutkie pęcherze i potrzebują częstszych spacerów.

Jak często sika szczeniak?

Młode psiaki mogą oddawać mocz od kilku do kilkunastu razy na dobę, co jest uzależnione od ich wieku. Szczeniaki do 8. tygodnia powinny być wyprowadzane 12 razy dziennie. Częstotliwość ta maleje wraz z wiekiem, dlatego już te w wieku od 15. do 22. tygodnia potrzebują oddania moczu co najmniej 8 razy dziennie.

Jeśli szczeniak ma więcej niż 6 miesięcy i załatwia się w domu, prawdopodobnie poświęciłeś zbyt mało czasu na oduczanie go tej czynności. Małe pieski często sikają także z lęku przed separacją, ze strachu, z powodu uległości lub po prostu poszukują Twojej uwagi.

Poznaj nasze produkty dla Psów!

Brak w magazynie
Promocja!
301.50 
94.00 
115.00 

PREPARATY DLA PSÓW

Stan zapalny u psa

95.00 

Jeśli jednak obawiasz się, że szczeniak często sika, oprócz ilości musisz zwrócić uwagę na to, czy nadmiar moczu charakteryzuje się małym i częstym oddawaniem moczu. W takim przypadku może powodować ból i oznaczać, że Twój pies cierpi na chorobę dolnych dróg moczowych, np. zapalenie pęcherza. Szczeniak może też mieć wady rozwojowe układu moczowego, które uniemożliwiają mu kontrolę oddawania moczu.

Szczeniak często sika – co robić?

Dlaczego mój dorosły pies często sika?

Powodów, dla który pies ciągle sika może być kilka. Część z nich dotyczy chorób, które mogą dosięgnąć Twojego pupila. Możliwe przyczyny patologicznego częstomoczu u psa to m.in.

  1. Cukrzyca: zwiększony poziom glukozy we krwi psa musi zostać wypłukany przez nerki. Aby to zrobić, konieczne jest spożycie większej ilości wody niż zwykle, co powoduje zwiększenie ilości moczu u psa.
  2. Przewlekła niewydolność nerek: wpływa na czynność nerek, więc pies ma tendencję do częstszego oddawania moczu i utraty wagi.
  3. Infekcja macicy: niektóre suki, które osiągają dojrzałość płciową, mają infekcje macicy spowodowane wielokrotnie podwyższonym poziomem progesteronu po rui. Oprócz częstomoczu Twój pies będzie miał gorączkę, osłabienie i brak apetytu.
  4. Zespół Cushinga: ta choroba hormonalna dotyka szczególnie starsze psy. Zespół charakteryzuje się wzrostem kortyzolu, który powoduje osłabienie układu odpornościowego. Oprócz częstego oddawania moczu, Twój pies będzie bardziej spragniony i głodny oraz zawsze będzie wyglądał na zmęczonego.
  5. Nietrzymanie moczu u starego psa.
Dlaczego dorosły pies często sika?

Innymi schorzeniami, których objawem jest to, że pies dużo sika, są: niewydolność wątroby, nadczynność tarczycy, kastracja i osłabienie mięśni dróg moczowych. Może to być również następstwem leczenia lekami takimi jak kortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe czy diuretyki.

Pies często sika

W każdym tym przypadku najlepiej skonsultować się z zaufanym weterynarzem. Powinieneś wiedzieć, że częstomocz u psa jest to objaw, a nie choroba sama w sobie. Dlatego w następnej kolejności po zaobserwowaniu niepokojących symptomów, należy postawić psu dokładną diagnozę, która przesądzi o leczeniu. Można to osiągnąć tylko w gabinecie weterynarza.

Dodaj komentarz

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.