Co oznacza czarny stolec u psa?

Czarny stolec u psa. Każdy właściciel psa, któremu zależy na dobrej kondycji swojego pupila, powinien przyglądać się jego kupie. Pomimo że nie należy to do najprzyjemniejszych czynności, może dostarczyć nam wielu ważnych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Jeśli dzieje się coś złego, kupa na pewno to zasygnalizuje. Nietypowy kolor, brzydki zapach czy nieprawidłowa konsystencja powinny wzbudzić naszą czujność. Jednym z sygnałów ostrzegawczych, że dzieje się coś niepokojącego jest czarny stolec u psa. Dlaczego? Ponieważ najczęściej oznacza to obecność krwi w odchodach, a ta z kolei sygnalizuje wewnętrzne krwawienie.

Czarny stolec u psa

Co powoduje czarny stolec u psa?

Krwawienie, pomimo że ma swoje źródło w układzie pokarmowym, może wynikać z wielu odmiennych przyczyn i świadczyć o licznych różnych schorzeniach. Czarny stolec u psa najczęściej powodowany jest przez:

  • Uraz przewodu pokarmowego.

Twój pies połknął kłujący przedmiot lub ostry kawałek kości? W takim przypadku może dojść do zadrapania lub nawet przebicia jednego z odcinków układu pokarmowego, np. ściany jelita. Wewnętrzne krwawienie, spowodowane przez uraz mechaniczny, wpłynie na kolor stolca psa i zabarwi go właśnie na czarno.

  • Zakażenie pasożytami, infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze.

Kupa Twojego psa jest smoliście ciemna, a przy tym wydziela wyjątkowo ostry i nieprzyjemny zapach? To może być znak, że układ pokarmowy czworonoga zmaga się z infekcją. Parwowiroza lub nosówka to choroby wirusowe, które najczęściej dotykają psy nieszczepione lub niewłaściwie immunizowane, a wśród objawów często pojawia się krwawa i śmierdząca biegunka.

Poznaj nasze produkty dla Psów!

Brak w magazynie
Promocja!
Pierwotna cena wynosiła: 335.00 zł.Aktualna cena wynosi: 301.50 zł.
94.00 
115.00 

PREPARATY DLA PSÓW

Stan zapalny u psa

95.00 

Z kolei pasożyty, takie jak np. tęgoryjec psi lub włosogłówka mogą powodować uszkodzenie śluzówki i krwotoki w jelitach. Ponieważ żywią się krwią swojego żywiciela, powodują ogromne spustoszenie w organizmie, anemię i ogólne osłabienie psa, mocno obniżając przy tym jego odporność i narażając go na inne groźne infekcje.

  • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit.

Poważne schorzenie, którego nie wolno lekceważyć, objawiające się wymiotami oraz krwawym stolcem. Pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny, wymaga interwencji weterynarza, gdyż może zagrażać życiu czworonoga.

  • Spożywanie niektórych pokarmów.

Czarna lukrecja, jagody, kaszanka lub przyjmowanie tabletek żelaza, węgla aktywowanego lub leków zawierających bizmut także powoduje czarny stolec u psa.

  • Nietolerancja pokarmowa lub alergia.

Brak tolerancji na obecne w karmie alergeny również może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w jelitach i wewnętrznego krwawienia.

  • Choroby nowotworowe.

Oddawanie czarnych stolców może niestety także oznaczać rozrastające się w obrębie układu pokarmowego nowotwory, które powodują uszkodzenie błony śluzowej i naczyń krwionośnych, a to skutkuje pojawieniem się krwi w kale u psa.  Powszechnie wiadomo, że im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i przedłużenie życia czworonoga. Dlatego zawsze bardzo ważne jest obserwowanie swojego pupila (czy nastąpiły zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu, czy nagle stał się ospały lub stracił na wadze), a także regularne badania u weterynarza.

  • Wrzody lub nadżerka żołądka i dwunastnicy.

Dosyć trudne do zdiagnozowania, najczęściej powstają w wyniku stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Wrzód, czyli ubytek w błonie śluzowej żołądka i jelit, może powodować przedostanie się krwi do układu pokarmowego.

  • Zaburzenia krzepnięcia.

Psy cierpiące z tego powodu także mogą oddawać czarne, smoliste stolce. Niedobór czynników krzepnięcia, mała ilość płytek krwi, ale również zatrucie trutką na szczury wpływają na powstawanie zaburzeń krzepliwości krwi i krwawienia w obrębie układu pokarmowego. Spożyta krew pochodząca z jamy ustnej, gardła, płuc lub nawet lizanej rany także wpływa na zabarwienie stolca na czarno.

Czy czarny stolec u psa to powód do niepokoju?

Krew w odchodach sygnalizuje problemy zdrowotne, dlatego, jeśli zauważysz czarny stolec u psa, koniecznie zabierz go do swojego weterynarza na niezbędne badania. Objaw ten niekoniecznie świadczy o poważnej chorobie, niemniej jednak zawsze lepiej się upewnić.

Zobacz również:

Dodaj komentarz