Bulgotanie w brzuchu psa – powód do niepokoju?

Brzuszek burczy, bo się kurczy – śpiewa Kubuś Puchatek w drodze na śniadanie. I rzeczywiście często utożsamiamy burczenie w brzuchu u psa z głodem. Okazuje się, że może mieć ono wiele przyczyn, nie zawsze jednak oznaczają, że czas na karmę. Równie dobrze bulgotanie w brzuchu psa możemy potraktować jako sygnał do wyjścia na spacer.


Odgłosy wywołuje zawartość jelit, która przemieszcza się w przewodzie pokarmowym. Być może nasz zwierzak potrzebuje dodatkowego wyjścia z domu. Warto zastanowić się, co pies ma w jelitach. Sporadyczne odgłosy wydobywające się z psiego brzuszka nie są powodem do tego, aby się niepokoić. Nie ma się co martwić na zapas. Jeśli jednak dźwięk, taki jak burczenie w brzuchu psa słyszymy częściej, a zachowanie psa dodatkowo świadczy o bólu brzucha, powinniśmy powiedzieć o tym weterynarzowi, podczas najbliższej wizyty.

Bulgotanie w brzuchu psa – nagła zmiana diety

Dźwięki takie, jak bulgotanie w brzuchu u psa, mogą oznaczać niestrawność związaną z nagłą zmianą diety. Zanim w przewodzie pokarmowym wytworzą się odpowiednie enzymy do strawienia pokarmu, trwa proces, który może być po prostu hałaśliwy. Na czym polega trawienie?

Pogryziona i rozdrobniona karma łączy się ze śliną, enzymami i kwasami trawiennymi, jednocześnie przemieszczając się na całej długości układu pokarmowego. Wędruje od pyska naszego pupila (ślina i gryzienie), poprzez przełyk do żołądka i jelita cienkiego (enzymy, kwasy żołądkowe), aż do jelita grubego i układu wydalania (masy kałowe i mocz). Powstają w tym procesie gazy i treści jelitowe, które schodzą od przełyku, aż do końca układu pokarmowego. Przelewanie w brzuchu u psa po posiłku jest więc normalnym procesem.

Nagła zmiana diety dla układu pokarmowego może być wstrząsem, dlatego warto stopniowo wprowadzać nową karmę. W ten sposób ograniczymy powody, dlaczego psu burczy w brzuchu. Co oprócz zmiany diety może wpływać na bulgotanie w brzuchu psa?

Dwa psy leżące na łóżku

Najczęstsze powody burczenia w brzuchu psa

  • Nagła zmiana diety – zmiana karmy suchej lub mokrej
  • Jedzenie ze stołu – słodycze, ostre przyprawy, sery pleśniowe, konserwanty
  • Pasożyty przewodu pokarmowego – zarobaczenie
  • Stan zapalny jelit, krew w kale – weterynarz zaleci leczenie
  • Zatrucie pokarmowe, któremu może towarzyszyć biegunka lub wymioty
  • Ciało obce w jelitach, przebicie ścianki jelit ostrym przedmiotem

Burczenie w brzuchu psa – to mogą być pasożyty

Jeżeli naszemu psu jeździ w brzuchu, może odczuwać dyskomfort, mieć wzdęcia i gazy. Sprawa staje się poważniejsza, jeżeli pies wymiotuje i burczy mu w brzuchu. Oznacza to zatrucie pokarmowe lub inne dolegliwości. Jeżeli niepokojące objawy szybko nie ustąpią samoistnie, powinniśmy pójść do weterynarza. Głośne przelewanie w brzuchu u psa może mieć wiele przyczyn – od błahych do potencjalnie niebezpiecznych. Jeżeli dobrze znamy naszego pupila i wiemy co zjadł, będziemy umieli je rozróżnić i postawić własną diagnozę.

Odrobaczanie

Hałasy w brzuchu mogą być także wywołane przez pasożyty układu pokarmowego, zatrucia i stany zapalne jelit. Odrobaczanie jest naprawdę ważne, a niestety często bagatelizowane zarówno u ludzi, jak i u psów. Robaki w jelitach szybko się namnażają i zwiększają swoją objętość. Jeżeli psu jeździ w brzuchu, mogą to być odgłosy pasożytów, żerujących i przemieszczających się w jelitach. Zaleca się regularne odrobaczanie przeznaczonymi do tego preparatami. Jeżeli po skutecznym pozbyciu się pasożytów burczenie w brzuchu psa ustało – mamy winowajców!

Flora jelitowa po narkozie

Po zabiegach medycznych lub poważniejszej operacji bulgotanie w brzuchu psa pojawia się często po wybudzeniu z narkozy, kiedy praca jelit zaczyna wracać do normy. Warto wtedy zadbać o odbudowanie flory jelitowej, która mogła zostać wyjałowiona przez podanie narkozy, leków i środków chemicznych. Jednorazowe bulgotanie, czy burczenie w brzuchu psa nie powinno nas nigdy martwić – to całkowicie naturalne.

Radosny pies leżący na ziemi

Jak zapobiegać bulgotaniu w brzuchu u psa?

Bulgotanie w brzuchu psa nie będzie dokuczliwe, jeśli stosujemy właściwą dietę bez nagłych zmian i wstrząsów dla układu pokarmowego. Zadbanie o to, aby ciało obce nie utknęło w jelitach i nie przebiło ich ścianek to także nasz obowiązek. Odrobaczajmy pupila! Zawsze warto mieć pod ręką apteczkę dla psa i w razie potrzeby sięgnąć po tabletki do powstrzymywania rozwolnienia.

W apteczce znajdziemy także spray dezynfekujący po usunięciu innego pasożyta – kleszcza. Spray może się przydać na spacerach po lesie i terenach zielonych w okresie wegetacji od kwietnia do września, a nawet dłużej. Warto go mieć!

CO O TYM MYŚLISZ?