BOSWELLIA SERRATA – czyli Kadzidłowiec. Zastosowanie w weterynarii…

Jednym z głównych składników preparatów Salli jest ekstrakt z Boswelli Serrata czyli Kadzidłowca. Boswellia, to drzewo pustynne z którego pozyskiwana jest żywica. Jest ona źródłem kwasów boswelliowych, naturalnych blokerów biosyntezy prozapalnych leukotrienów, poprzez hamowanie aktywności 5-lipooksygenaz. Uhh… ważne, że działa…

Jeszcze trochę tego co wyżej – czyli jak to działa?

Podstawową substancją aktywną ekstraktu z kadzidłowca jest:: kwas acetyl-11-keto-beta-bosweliowy (kwas AKBA) hamuje 5-lipooksygenazę (5-LO), czyli enzym wytwarzający leukotrieny, lipidy związane z układem odpornościowym, zaangażowane w utrzymanie procesów zapalnych w organizmie.
Kwas AKBA ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe porównywalne z ibuprofenem.
Ze względu na zawartość kwasu AKBA, ekstrakt z żywicy kadzidłowca jest stosowany w leczeniu wielu przypadłości. Przede wszystkim jest skutecznym środkiem na zapalenie kości i stawów. Łagodzące ból właściwości kadzidłowca wykorzystuje się też przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).
Przeprowadzone badania potwierdziły, że ekstrakt z kadzidłowca znacznie poprawia ruchliwość przy zginaniu stawów, zmniejsza obrzęk oraz chroni przed utratą tkanki chrzęstnej spowodowaną stanami zapalnymi.

Badania weterynaryjne – czyli zastosowanie Boswelli w terapii przeciwzapalnej u psów ze zwyrodnieniami stawów.

Otwarte, wieloośrodkowe weterynaryjne badanie kliniczne, porównujące warunki przed i po leczeniu ziołowym suplementem diety zawierającym naturalny ekstrakt z żywicy Boswellia Serrata, zostało przeprowadzone przez 10 praktykujących lekarzy weterynarii w Szwajcarii. Do badania włączono 29 psów z objawami przewlekłej choroby stawów i kręgosłupa. Choroba zwyrodnieniowa stawów i warunki zwyrodnieniowe zostały potwierdzone radiologicznie w 25 z 29 przypadków. Wyciąg z żywicy podawano z regularnym pokarmem w dawce 400 mg/10 kg masy ciała raz dziennie przez 6 tygodni. Już po dwóch tygodniach leczenia ogólna skuteczność była widoczna u 71% z 24 kwalifikujących się psów.

Po 6 tygodniach odnotowano statystycznie istotne zmniejszenie nasilenia i złagodzenie typowych objawów klinicznych u poszczególnych zwierząt, takich jak okresowe kulawizny, miejscowy ból i sztywny chód. Skutki czynników zewnętrznych, które pogłębiają kulawiznę, takich jak „kulawizna w ruchu” i „kulawizna po długim odpoczynku”, stopniowo malały. U 5 psów wystąpiły odwracalne krótkie epizody biegunki i wzdęcia, ale tylko raz był to związek z podejrzewanym przygotowaniem do badań. Ponieważ jakość i stabilność ekstraktu żywicy zostały zapewnione, dane te sugerują, że standaryzowany wyciąg z boswelli może być zalecany jako środek zapewniający objawowe wsparcie w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów.

Powyższe wyniki podane za: Reichling J, Schmokel H, Fitzi J, Bucher S, Saller R. Dietary support with Bosswelia resin in canine inflammatory joint and spinal disease. Schweiz Arch Tierheilkd. (2004)

Dodaj komentarz

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.