BOSWELLIA SERRATA – czyli Kadzidłowiec. Zastosowanie w weterynarii…

Jednym z głównych składników preparatów Salli jest ekstrakt z Boswelli Serrata czyli Kadzidłowca. Boswellia, to drzewo pustynne z którego pozyskiwana jest żywica. Jest ona źródłem kwasów boswelliowych, naturalnych blokerów biosyntezy prozapalnych leukotrienów, poprzez hamowanie aktywności 5-lipooksygenaz. Uhh… ważne, że działa…

Jeszcze trochę tego co wyżej – czyli jak to działa?

Podstawową substancją aktywną ekstraktu z kadzidłowca jest:: kwas acetyl-11-keto-beta-bosweliowy (kwas AKBA) hamuje 5-lipooksygenazę (5-LO), czyli enzym wytwarzający leukotrieny, lipidy związane z układem odpornościowym, zaangażowane w utrzymanie procesów zapalnych w organizmie.
Kwas AKBA ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe porównywalne z ibuprofenem.
Ze względu na zawartość kwasu AKBA, ekstrakt z żywicy kadzidłowca jest stosowany w leczeniu wielu przypadłości. Przede wszystkim jest skutecznym środkiem na zapalenie kości i stawów. Łagodzące ból właściwości kadzidłowca wykorzystuje się też przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS).
Przeprowadzone badania potwierdziły, że ekstrakt z kadzidłowca znacznie poprawia ruchliwość przy zginaniu stawów, zmniejsza obrzęk oraz chroni przed utratą tkanki chrzęstnej spowodowaną stanami zapalnymi.

Badania weterynaryjne – czyli zastosowanie Boswelli w terapii przeciwzapalnej u psów ze zwyrodnieniami stawów.

Otwarte, wieloośrodkowe weterynaryjne badanie kliniczne, porównujące warunki przed i po leczeniu ziołowym suplementem diety zawierającym naturalny ekstrakt z żywicy Boswellia Serrata, zostało przeprowadzone przez 10 praktykujących lekarzy weterynarii w Szwajcarii. Do badania włączono 29 psów z objawami przewlekłej choroby stawów i kręgosłupa. Choroba zwyrodnieniowa stawów i warunki zwyrodnieniowe zostały potwierdzone radiologicznie w 25 z 29 przypadków. Wyciąg z żywicy podawano z regularnym pokarmem w dawce 400 mg/10 kg masy ciała raz dziennie przez 6 tygodni. Już po dwóch tygodniach leczenia ogólna skuteczność była widoczna u 71% z 24 kwalifikujących się psów.

Po 6 tygodniach odnotowano statystycznie istotne zmniejszenie nasilenia i złagodzenie typowych objawów klinicznych u poszczególnych zwierząt, takich jak okresowe kulawizny, miejscowy ból i sztywny chód. Skutki czynników zewnętrznych, które pogłębiają kulawiznę, takich jak „kulawizna w ruchu” i „kulawizna po długim odpoczynku”, stopniowo malały. U 5 psów wystąpiły odwracalne krótkie epizody biegunki i wzdęcia, ale tylko raz był to związek z podejrzewanym przygotowaniem do badań. Ponieważ jakość i stabilność ekstraktu żywicy zostały zapewnione, dane te sugerują, że standaryzowany wyciąg z boswelli może być zalecany jako środek zapewniający objawowe wsparcie w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów.

Powyższe wyniki podane za: Reichling J, Schmokel H, Fitzi J, Bucher S, Saller R. Dietary support with Bosswelia resin in canine inflammatory joint and spinal disease. Schweiz Arch Tierheilkd. (2004)

Dodaj komentarz