Bezpieczne owoce dla psa – jakie owoce i warzywa może jeść pies?

Owoce i warzywa mogą być urozmaiceniem diety psów, które dostają gotową karmę, jak i tych, którym opiekunowie gotują domowe obiady. Szczególnie latem smakują naszym psiakom owoce – są soczyste i bardzo skutecznie gaszą pragnienie. W owocach znajduje się doskonałej jakości woda. To woda strukturyzowana – nawet niewielka ilość szybko gasi pragnienie człowieka i zwierzęcia. Jakie owoce mogą jeść psy w upalne dni?

Arbuzy i melony – zdrowe przekąski na upał

Arbuzy i melony składają się głównie z wody, w której rozpuszczone są sole mineralne. Jeżeli nasz pies zasmakuje w tych owocach – możemy je podawać. Powinniśmy usunąć pestki i pokroić owoce w kostki, na jeden kęs. Nasz psiak ugasi pragnienie i uzupełni elektrolity. A co z innymi owocami: czy pies może jeść borówki, czy pies może jeść maliny, czy pies może jeść truskawki, brzoskwinie, winogrona i pomarańcze?

Zanim przejdziemy do owoców, zobaczmy wcześniej polecane przez hodowców surowe lub gotowane warzywa dla psa, które są dodatkiem do podstawowych posiłków. Do przekąsek w formie owoców jeszcze wrócimy.

Jakie warzywa dla psa dodać do posiłków?

Gotowanie jedzenia dla psa zwykle wymaga od nas nieco poświęcenia. Tak naprawdę nie jest ani trudne, ani zbyt obciążające. Wystarczy trochę zorganizowania i po prostu musimy lubić gotować i wymyślać potrawy. Korzyści są wtedy obopólne – dla psa i jego opiekuna. Zakupy mięsa, kaszy, ryżu i decyzja, jakie warzywa dla psa dzisiaj wybrać – to rutynowe czynności podczas przygotowania posiłków. Jedzenia można ugotować więcej i przechować w lodówce. Przed podaniem domowego posiłku należy zadbać o jego odpowiednią temperaturę – nie może być ani zbyt gorące, ani prosto z lodówki. Jest wielu zwolenników gotowania dla zwierząt domowych posiłków i od nich możemy się dowiedzieć, jakie warzywa dla psa warto dodawać od czasu do czasu do miski.

Jakie warzywa? Dla psa smak to indywidualna sprawa

To, jakie warzywa dla psa są wskazane, zależy w dużej mierze od gustu naszego czworonoga. Czy pies może jeść kapustę? Raczej nie należy podawać kapustnych, trudnych do strawienia warzyw. Kapusta, brokuły, kalarepa i kalafior mogą powodować wzdęcia. Najlepiej zupełnie z nich zrezygnować lub serwować niewielkie ilości.

Podobnie powinniśmy postąpić z fasolką szparagową – jeżeli podawać, to w małych ilościach, ale trzeba się spodziewać, że podczas trawienia mogą powstawać gazy. Więc ostrożnie, nie przesadzajmy z fasolką, groszkiem i bobem.

Gotowane ziemniaki są bogate w skrobię i można je podawać jako dodatek w niedużych ilościach. Podstawowe źródła węglowodanów to kasza i ryż. Ziemniaki możemy podawać w takich ilościach, jak inne korzeniowe warzywa.

Królową warzyw dla psa jest marchewka. Nikt chyba nie zastanawia się, czy pies może jeść marchew. Oczywiście, że może, a nawet powinien, ze względu na zawartość beta-karotenu i innych cennych składników. Podobnie korzeń selera, pietruszki marchewka jest jak najbardziej odpowiednia dla psa i wiele czworonogów bardzo je lubi. Na pytanie, czy pies może jeść buraki, odpowiedź brzmi tak! Czerwone buraczki są także bardzo zdrowe dla psa.

Pies spaceruje przy basenie

Podsumowanie – jakie warzywa dla psa mogą być szkodliwe, a jakie korzystne

Czy pies może jeść kapustę

Raczej nie należy podawać warzyw kapustnych, bo są trudne do strawienia. Kapusta, brokuły, kalarepa i kalafior mogą powodować wzdęcia. Najlepiej zupełnie z nich zrezygnować, lub podawać naprawdę małe ilości. Można podać szparagi – gotowane lub surowe.

Czy pies może jeść cebulę i czosnek

Zdecydowanie nie, ponieważ czosnek, cebula, por i szczypiorek – wszystkie te warzywa są dla psa toksyczne, a ich spożycie wpływa bardzo niekorzystnie na psi układ pokarmowy.

Czy pies może jeść szpinak

Szpinak, podobnie jak szczaw i rabarbar – zawiera szczawiooctany, które mogą odkładać się w nerkach, co z kolei prowadzi do poważnych schorzeń układu moczowego. Z tego względu uważa się je za niewskazane w diecie psa.

Czy pies może jeść awokado

Awokado należy do najbardziej trujących pokarmów dla psów. Zawiera toksyczną substancję zwaną persin, która wywołuje biegunkę i wymioty u naszych czworonożnych przyjaciół. Z tego względu zdecydowanie nie podajemy awokado psu.

Czy pies może jeść pomidory i ogórki

Ogórki i dojrzałe pomidory w wersji na surowo i gotowanej nie wywołują sensacji żołądkowych. Natomiast niedojrzałe pomidory zawierają niebezpieczny składnik – solaninę, która jest dla psów trująca.

Czy pies może jeść marchew i buraki

Korzystnie wpływa na nasze zwierzaki dodanie do posiłku surowej lub gotowanej marchewki i buraków. Nie musimy obawiać się, że dodamy ich zbyt dużo i spowodują wzdęcia lub inne problemy jelitowe. Buraki są uważane za warzywa, które w naturalny sposób pomagają w pozbyciu się pasożytów z przewodu pokarmowego.

Zadowolony pies

Jakie owoce mogą jeść psy?

Smaczne i pełne soku owoce dla psa, jak arbuzy i melony oraz jabłka i gruszki należą do ich ulubionych surowych smakołyków. Traktujemy je jako zdrowe przekąski i chętnie częstujemy naszego pupila. Psy lubią także borówki i słodkie czereśnie, nie przepadają natomiast za kwaśnymi wiśniami.

Z czereśni, wiśni, śliwek, brzoskwiń i moreli musimy zadbać o usunięcie pestek. Zawierają one cyjanowodór (kwas pruski) i mogą wywoływać między innymi problemy z oddychaniem. Połknięcie dużej pestki brzoskwini może spowodować niedrożności jelit.

Psy lubią jeść banany i jest to kolejny zdrowy owoc do psiej diety. Dostępne przez cały rok banany są słodkie i bogate w witaminę C, magnez, potas i błonnik są zdrowe, ale kaloryczne. Wybór gatunków zależy od indywidualnych upodobań naszego pupila. Sprawdźmy więc jakie owoce może jeść pies damy mu je bez obaw o zdrowie.

Jakie owoce może jeść pies

  • Czy pies może jeść borówki – TAK
  • Czy pies może jeść maliny – TAK
  • Czy psy mogą jeść owoce morwy – TAK
  • Czy pies może jeść truskawki – TAK
  • Czy pies może jeść brzoskwinie – TAK
  • Czy pies może jeść pomarańcze – raczej NIE, zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych, co może prowadzić do bólu brzucha
  • Czy psy mogą jeść winogrona i rodzynki – zdecydowanie NIE, wywołują one niewydolność nerek, są dla psa silnie trujące!

Warzywa i owoce dla psa – dodatek do diety

Pamiętajmy, że podstawą diety naszego pupila powinno być mięso, które dostarcza budulec mięśni, siłę i energię do biegania. Warzywa i owoce dla psa to urozmaicenie psich posiłków i podanie mu czegoś nowego. Czy pies może jeść owoce i warzywa? Oczywiście, że tak! Nowe smaki i zapachy rozwijają psa, podobnie jak nauka nowych sztuczek.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z weterynarzem. Wprowadzając nowe pokarmy, powinniśmy obserwować psa. Może okazać się, że cierpi na alergię i musimy szybko wycofać je z diety. W razie niestrawności, w naszym sklepie znajdziesz podręczną apteczkę dla psa, zawierającą tabletki do powstrzymywania rozwolnienia.

CO O TYM MYŚLISZ?